Položka

Mámou, manželkou, jogínkou

Mámou, manželkou, jogínkou…

… a spousta dalších rolí, které na sebe beru, je součástí mého - stále aktivního - života. Dnes pro vás mám kus povídání zaměřené na můj vlastní život, jenž je neustále v pohybu.

Často si říkám, kolik věcí a povinností musím za den stihnout. Pak mi přijde, že se ani nezastavím. Určitě spousta z vás víte, o čem mluvím. Kamarádky maminky se mě ptají: “Jak to, že toho stíháš tolik?” Mně přijde, že toho mám stále málo.

Před tím, než jsem se stala mámou, jsem strávila 8,5hod denně v kanceláři u PC. Ne vždy to bylo samozřejmě takto dlouho, raději jsem vstala ze židle a šla za kolegy věci řešit osobně, než přes firemní chat. Ale stejně, pohybu jsem měla málo.

A tak jsem si čas po práci kompenzovala dvoufázovými tréninky - kruhový silový trénink a běh, fitbox, cvičení s vlastní vahou. Nebo jsme s partnerem a kamarády chodili na lezeckou stěnou. A když mi zbýval ještě nějaký volný čas, vyplňovala jsem ho jógou, rozuměj aktivním strechingem.

Víkendy a dovolené jsme často trávili na závodech, výšlapech na horách, surfováním, málokdy naše dny obsahovaly odpočinek nebo “nicnedělání”.

Před tím, než jsem se stala mámou, jsem strávila 8,5hod denně v kanceláři u PC. Ne vždy to bylo samozřejmě takto dlouho, raději jsem vstala ze židle a šla za kolegy věci řešit osobně, než přes firemní chat. Ale stejně, pohybu jsem měla málo. A tak jsem si čas po práci kompenzovala dvoufázovými tréninky - kruhový silový trénink a běh, fitbox, cvičení s vlastní vahou. Nebo jsme s partnerem a kamarády chodili na lezeckou stěnou. A když mi zbýval ještě nějaký volný čas, vyplňovala jsem ho jógou, rozuměj aktivním strechingem.

Víkendy a dovolené jsme často trávili na závodech, výšlapech na horách, surfováním, málokdy naše dny obsahovaly odpočinek nebo “nicnedělání”. Když začalo období těhotenství, těšila jsem se, že mě to donutí zpomalit - přibrzdit.
V době “korony” toho ani tolik dělat nešlo. Chtěla jsem se zaměřit hlavně na plavání, jógu a dlouhé procházky. Bazény zavřeli, a tak mi zbyly jen jóga a chůze. Běhat se mi nechtělo.

A co vám budu, opravdu mě tento stav přiměl přibrzdit. Přijala jsem to, že období těhotenství je pro mě jakási forma zpomalení v životě. Čím dál víc ke mně promlouvala jóga - ne jen jako ásanová praxe, ale také jako životní styl. Zklidnit mysl - to je přesně to, co jsem potřebovala.

Jógový život - pro mě především zůstat klidná za jakékoliv situace - se pro mě stal jakou šablonou šťastného bytí. Kromě toho, že vám předávám ásanovou praxi, jsou pro mě důležité další směry tohoto dávného učení. Jedná se především o meditační techniky, pránajámu, prátjáharu (stažení smyslů), morální kodexy - jama a nijama, mantry, poznání sebe sama.

Jedním z mých guru je momentálně můj syn a druhým je manžel Honza. Od syna dostávám každý den zkoušky pro mou povahu - tvrdohlavou a neústupnou a od manžela s láskou přijímám klid, pochopení a jiný úhel pohledu na problém. Pracujeme společně na tom, abychom byli lepší verzí našeho včerejšího Já.

mámou, manželkou, jogínkou

Svou vlastní praxi se snažím vměstnat mezi všechny povinnosti běžného dne. Vím, že i 15 min ráno mi udělá den hezčí, možná klidnější, nebo v klidnější energií. Kultivuji a upředňostňuji jemnou praxi, zaměřenou na ženský princip, protože toho mužského mám v sobě až až.

Když se mi tedy podaří vylézt z postele dříve, než se probudí syn, věnuji čas dechovým technikám, jemnému protažení a poté se položím na akupresurní podložku. Jsem vděčná za každou minutku, kdy se věnuji sama sobě. Víkendy a další volné chvíle - to
jsme všichni spolu, nejčastěji v přírodě, na horách, s rodinou a kamarády, jednoduše v plné přítomnosti.

mámou, manželkou, jogínkou

Nyní, kdy je mým hlavním úkolem péče o syna, domácnost a spousta dalších věcí, nacházím prostor pro seberealizaci. Pro to, co mě opravdu naplňuje. A tou je právě předávání zkušeností jógového života, klidu, uvolnění, sebelásky a pozitivního přístupu k
celému světu.

A vy, mámy, vy to zvládnete všecko taky! Důležité je mít správný time management - já si zapisuji každodenní aktivity.. Stanovit si priority a cíle. Dávat velký důraz na to - Jak se cítíte. Jste momentálně šťastné? Pokud ne - jen vy to můžete změnit.
Krásný den, krásné bytí všem.

IG: duhovajoga_brno

Přečtěte si i naše ostatní články, dostanete se na ně kliknutím ZDE.

 

 

 

|
Zpět nahoru
crossmenuchevron-up