Položka

Podzimní knižní tipy našich lektorů

Přichází podzim, i když zatím vypadá stále na převážně krásné babí léto. Občas ho vystřídají pošmournější dny. Ty zataženější dny je nejlepší trávit u nás ve studiu, to je jasný. Ale občas přijde i menší rýmička nebo nachlazení, kdy se člověku nechce z domu a dechová nebo fyzická praxe se nedoporučuje. To se málo ví, ale když se necítíte úplně fit, není dobrý praktikovat jógu. Je dobré si uvědomit, že odpočinek, je důležitou a nedílnou součástí praxe jógy. Nemůžeme být pořád v pohybu!

A co je jedním z nejlepších parťáků pro domácí klid? Kniha! My jsme pro vás nachystaly pár tipů, týkajících se pohybu, jógy a seberozvoje.

 

 

 

Srdce jógy - T. K. V. Desikachar 

Túto knižku som teraz dočítala už druhýkrát a je zo všetkých mojích knižiek o jóge tou najobľúbenejšou. Desikachar v nej popisuje učenie svojho otca Kršnamáčárja, ale dáva aj svoj vlastný návod ako pristupovať k jógovej praxi, ale aj k jej ďalším aspektov. 

Lenča Multáňová 

 

 

První dotek - Jaroslav Dušek a Pavlína Brzáková

Mám rozečteno několik knížek, ale tato ve mně rezonuje nejvíce. Pojednává o prvním doteku našeho děťátka s naším světem/ systémem. Jarda předává svoje respektující výchovné hodnoty. Ideální pro maminky, které nechtějí jednat se svými dětmi jako naši rodiče. V zajetých automatických vzorcích. "Pro dítě, které přichází na svět, je vesmírně důležité, kdo se ho dotkne jako první". Čtu už podruhé a stále mi knížka přináší nové do mého každodenního života se synem. 

Albi

 

 

Síla nevysloveného - Petr Pöthe

Skloubit full time job, tři děti a čtení je celkem výzva, takže tip na dvaceti-svazkový román ode mě nečekejte. ;-). Tuhle knížku jsem přečetla  při cestě vlakem na školení do Prahy a zpět. Velmi poutavě a srozumitelně napsaný text předního dětského psychoterapeuta popisuje příběhy terapie několika dětí, se kterými v průběhu jednoho roku pracoval. Baví mě nahlížet pod pokličku práce odborníků a tahle knížka pro mě byla hodně inspirativní. 

Eliška Jandová

 

Egypťan Sinuhet - Mika Waltari

Když jsem poprvé vzala do ruky tuto knížku, tak jsem si myslela, že ji snad nikdy nedočtu, takových stránek, ale pak mě pohltila. Přestože se děj odehrává v minulosti, najdete zde okamžiky, které se prolínají z dnešní dobou. Autor zde dobře poukazuje na to, jaký význam pro nás má svoboda a tolerance a víra v tyto hodnoty.

Eva Javůrková

 

Dech: Nové poznatky o ztraceném umění - James Nestor

V podstatě cokoli od nakladatelství Host je pro mě sázkou na jistotu, a ani tentokrát mě výběr nezklamal. Kniha Dech je velmi inspirativní a nutí nás se zamyslet nad věcí, která je pro nás tak základní, že na ni často zapomínáme. Dech nás vrací zpátky k nám samotným, což v józe dobře víme. I zkušeným jogínům ale kniha nabízí velké množství informací a poznatků, někdy říká něco nového, někdy připomíná něco, co už víme - ale i to je někdy potřeba. 🙂 I když je kniha podložena řadou výzkumů a vědeckých poznatků, čte se moc příjemně. A pro ty, co spěchají, existuje i audioverze, kterou si můžete pustit třeba v autě nebo na procházce s kočárkem. Snad se vám bude kniha líbit a přečtete ji tak jako já doslova jedním dechem. 🙂

Lucka Mertová

 

 

Ájurvéda: Život v rovnováze - Maya Tiwari

Nakladatelství Alferia rozdělilo přeložený bestseller autorky na dvě části, toto je ta první, teoretičtější, následovat bude vydání druhého dílu obsahující recepty. Musím říct, že se na recepty moc těším a určitě mi ani druhý díl nebude chybět v knihovničce. Kniha je úvodem do ajurvédy, obsahuje jednoduchý test, kde si můžete ověřit, která dóša nebo kombinace dóš u vás převažuje. Dále v ní najdete seznam potravin, které jsou pro vás vhodné nebo například praktickou tabulku poměrů, jak správně vařit luštěniny nebo obiloviny. Myslím, že je kniha povedená, vše je jednoduše vysvětleno, doplněno srozumitelným návodem, jak postupně a úspěšně s ajurvédou začít 🙂

Megí 

 

 

Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem - Michaela Kačírková a Zuzana Rubová

Asi jako každá nastávající máma hledám balanc mezi útlocitnou ,,nastudovanou,, verzí sebe sama, intuicí a přístupem našich babiček: ,,my jsme nic nevěděly a taky jste vyrostli,,. Takže tak. Pořád věřím nejvíc vlastní intuici ale zase nechci být zabedněná, takže jsem teď v těhotenství občas vystřídala literaturu jógovou za tu o dětech a jejich přístupu k nim. V knížce je krásně a jednoduše popsána manipulace a rozvoj dětí dle jednotlivých měsíců. Nejčastější dotazy maminek z pohledu dvou skvělých žen fyzioterapeutek. 

Andry Lacková

|
Zpět nahoru
crossmenuchevron-up