Položka

Jóga a pohyb v těhotenství

Při mém 2. těhotenství vnímám, jak je pro mě pohyb stále důležitý. Vím, že když zůstávám dlouho v sedu, ve stoji, nebo delší dobu chodím, je to pro mé tělo velmi zatěžující a já si stále musím tyto pozice kompenzovat. Dost mi pomáhá třeba to, že si na chvíli jen lehnu na podložku a přitáhnu si kolena podél trupu. Když cítím, že se mi chce, začnu přecházet postupně do pozic, kde cítím uvolnění a protažení. A někdy si jen tak zatancuji - rozhýbu oblast pánve, kde krásně povolí zatuhlá esíčka.

Tím chci říct, že pokud byl a je pro vás pohyb důležitý, je úplně v pořádku s ním pokračovat i nyní, když jste v očekávání miminka. Jen je třeba celkově zpomalit a zjemnit. To může pro některé z nás ( i pro mě je! ) být velkou výzvou, především pokud jsme zvyklé žít v neustálém pohybu a dynamice.

Pozoruji, že mám nyní ve svém okolí spoustu těhotných kamarádek, ale i klientek ze studia, které chodily na mé dynamické lekce a nyní se společně potkáváme v úterky na lekcích Gravid jógy. I to je pro mě impulsem, abych svou jógovou praxi předávala dál, i přes to, že jsem nyní fyzicky lehce omezená. Dává mi smysl předávat to, co aktuálně žiji a ukazovat ženám způsoby, kterými si můžou těhotenství zpříjemnit.

Mé nynější těhotenství a především jeho začátek, pro mě byl mnohem náročnější, než když jsem byla těhotná se synem. často jsem se musela vyrovnávat s nevolnostmi, změnami nálad, citlivostí na pachy a únavou. Ale i to vše k tomuto období patří a je ro pro nás určitá zkouška - cesta, kterou si máme projít.

Každá jsme jinak citlivá a každá potřebujeme ke svému změněnému stavu přistupovat jinak, ale především - vědomě, s respektem a hlavně to naše tělíčko poslouchat, o co si říká.

Co se týká mé psychické rovnováhy, velkou roli hlavně hraje to, že už jedno děťátko doma mám, a tak nemám tolik příležitostí na odpočinek. Pomáhá mi pití ceremoniálního kakaa. Sama jsem byla překvapená, kolik benefitů pro naše tělo - právě v těhotenství a při porodu - přináší.

Benefity pití kakaa:

 • obsahuje velké množství hořčíku a vápníku
 • zklidňuje a uhlazuje rozbouřenou mysl
 • je to superpotravina nabitá neskutečným množství antioxidantů, vitamínů a minerálů
 • obsahuje látku Theobromin, který působí podobně jako kofein, jen s tím rozdílem, že na něj naše tělo nereaguje prudkým výkyvem energie
 • obsahuje molekulu blaženosti zvanou Anandamid
 • hlavní vitamíny: železo, organická síra, hořčík, zinek, měď, vápník, draslík, B1, B2, A, C, E
 • působí na křeče a otoky a při nízkém krevním tlaku
 • kakao otevírá srdeční čakru, díky které se lépe napojíme samy na sebe a na naše miminko

Kde kakao odebírám: na webu Cacayo.love najdete ceremoniální kakao v nejvyšší kvalitě, které se pěstuje přímo u nás v Čechách na Jižní Moravě.

Pozor! Kakao práškové, jak ho známe z obchodu neobsahuje kakaové máslo a další výše zmíněné prvky, není tak pro nás natolik bohaté a zdravé.

Na základě mé těhotenské jógové praxe, jsem si pro vás připravila Workshop na stejnojmenné téma, jako je název článku. A ráda vám zde nasdílím malou ochutnávku, na co se můžete těšit.

 • Tento seminář bude zaměřen na to, čemu ( jakým pozicím a pohybům) bychom se měly v těhotenství vyhnout.
 • Co naopak zařadit - více si pohlídat, abychom předcházely například bolestem zad, spodní části trupu, otokům, apod.
 • Budeme se věnovat dechu, správnému nastavení těla, pozitivním afirmacím
 • Na základě této teorie, nás samozřejmě čeká i praxe Gravid jógy, kde si všechny pozice a cviky, přínosné pro naše tělo, projdeme.
 • Provedu vás správnou technikou, případně upravím nesprávné nastavení těla.
 • Budeme mít společný čas i na to, abyste se mohly na cokoliv zeptat, co vás bude zajímat.
 • Na závěr pro vás mám připravenou vedenou relaxaci - zaměřenou na propojení se se sebou a svým miminkem

Těším se na všechny ženy “s pupíkem” 11. Listopadu 2023 od 9:00 - 12:00 ve studiu Yoga Place. Registrovat se můžete zde: https://yoga-place.isportsystem.cz/#

Instagram: Duhová jóga Brno: https://www.instagram.com/duhovajoga_brno/

Web: https://duhovajoga.cz/

 

 

 

 

|
Zpět nahoru
crossmenuchevron-up