Autorka článku: Lenka Prokešová
Taky máte rádi voňavé olejíčky? Esenciální oleje používané v aromaterapii nejen příjemně voní, ale fungují i jako podpůrná metoda přírodní léčby. Účinné látky v nich obsažené působí na fyzické tělo a také stimulují čichové centrum v mozku. Tak můžou ovlivnit i naše emoce, náladu a myšlenky.
Pojďme se podívat na to, jak využít aromaterapii při jógové praxi. Podpoříme tak blahodárné účinky, které jóga má na naše tělo, mysl i ducha.
Difuzéry jsou šetrnější obdobou aromalamp. Oleje rozptylují ultrazvukem, takže je nezahřívají a nepřepalují. Difuzéry navíc umí příjemně zvlhčit vzduch, aby se nám při praxi lépe dýchalo.
Energizující směs do difuzéru k ranní józe
Citrusy nám dodají dobrou náladu a energii. Nastartují trávicí oheň a podpoří naši životní sílu.
Nemá vás kdo namasírovat? Nevadí, závěr jógové praxe je ideální čas vychutnat si automasáž. Nejprve olej rozehřejte v dlaních a několikrát hluboce nadechněte. Tím se začnou účinné látky vstřebávat skrze dýchací ústrojí a čichové receptory v nose. Poté si můžete promasírovat třeba šíji a spánky. Tak se oleje vstřebají i skrze vaši pokožku.
Relaxační směs na automasáž k večerní józe (množství do 10 ml lahvičky)
Nakapejte esenciální oleje do lahvičky, mně se osvědčily skleněné s kapátkem. Doplňte nosným olejem s neutrální vůní, třeba mandlovým nebo jojobovým.
Levandule i meduňka jsou uklidňující a protistresové byliny. Jsou skvělé i před spaním a při zvýšené zátěži. Kadidlo nebo myrha jsou oleje se spirituálním přesahem. Pomůžou nám napojit se na vyšší princip (univerzum, Bůh, Bráhman).
Využijte rozprašovač pro vyčištění a osvěžení vzduchu v místnosti před vaší praxí. Můžete ho využít i před spaním na polštář nebo při rýmě na kapesník.
Směs do rozprašovače na podporu dýchání a imunity (množství do 30 ml lahvičky)
Nachystejte si lahvičku s rozprašovačem, nakapejte do ní esenciální oleje. Pokud je všechny nemáte k dispozici, klidně některý vynechejte. Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě, ale v tucích nebo v alkoholu. Doplňte alkoholem, například vodkou. Před použitím důkladně protřepejte.
Tato směs dezinfikuje, má imunostimulující účinky a podporuje naše hluboké a správné dýchání.
Aby byl parfém správně vyvážený, měl by obsahovat tři druhy vůní: bázi, srdce a hlavu. Báze jsou nízko položené, stabilní, dřevité a kořeněné, až unisexové vůně. Příkladem báze je pačuli nebo hřebíček. Srdce jsou střední tóny, často květinové nebo bylinné, například růže nebo levandule. Hlava jsou vyšší a svěží vůně, které rychle vyprchají, jako třeba citrusy.
Na složení a recepturu vašeho osobního parfému si můžete přijít třeba na workshopu aromaterapie.
O autorce článku
Lenka Prokešová je lektorkou jógy a věnuje se také aromaterapii pro zpříjemnění a podporu jógové praxe. Aktuálně si užívá rodičovské dovolené s dcerou. Ve své jógové praxi se zaměřuje na jemnější styly a mindfulness. Vychází z indické hatha jógy, miluje jin jógu a objevuje kouzla fasciální jógy. Kromě jógy a aromaterapie se účastní výcviku v somatickém koučování.