Položka

ČTYŘI ZPŮSOBY, JAK DO SVÉ JÓGOVÉ PRAXE ZAPOJIT AROMATERAPII

Autorka článku: Lenka Prokešová

Taky máte rádi voňavé olejíčky? Esenciální oleje používané v aromaterapii nejen příjemně voní, ale fungují i jako podpůrná metoda přírodní léčby. Účinné látky v nich obsažené působí na fyzické tělo a také stimulují čichové centrum v mozku. Tak můžou ovlivnit i naše emoce, náladu a myšlenky.

Pojďme se podívat na to, jak využít aromaterapii při jógové praxi. Podpoříme tak blahodárné účinky, které jóga má na naše tělo, mysl i ducha.

 1. Zapněte si k jógování difuzér

Difuzéry jsou šetrnější obdobou aromalamp. Oleje rozptylují ultrazvukem, takže je nezahřívají a nepřepalují. Difuzéry navíc umí příjemně zvlhčit vzduch, aby se nám při praxi lépe dýchalo.

Energizující směs do difuzéru k ranní józe 

 • 3 kapky EO bergamot
 • 3 kapky EO citron
 • 3 kapky EO mandarinka

Citrusy nám dodají dobrou náladu a energii. Nastartují trávicí oheň a podpoří naši životní sílu.

 1. Udělejte si automasáž

Nemá vás kdo namasírovat? Nevadí, závěr jógové praxe je ideální čas vychutnat si automasáž. Nejprve olej rozehřejte v dlaních a několikrát hluboce nadechněte. Tím se začnou účinné látky vstřebávat skrze dýchací ústrojí a čichové receptory v nose. Poté si můžete promasírovat třeba šíji a spánky. Tak se oleje vstřebají i skrze vaši pokožku.

Relaxační směs na automasáž k večerní józe (množství do 10 ml lahvičky)

 • 10 kapek EO levandule
 • 10 kapek EO meduňka
 • 5 kapek EO kadidlo nebo myrha

Nakapejte esenciální oleje do lahvičky, mně se osvědčily skleněné s kapátkem. Doplňte nosným olejem s neutrální vůní, třeba mandlovým nebo jojobovým. 

Levandule i meduňka jsou uklidňující a protistresové byliny. Jsou skvělé i před spaním a při zvýšené zátěži. Kadidlo nebo myrha jsou oleje se spirituálním přesahem. Pomůžou nám napojit se na vyšší princip (univerzum, Bůh, Bráhman). 

 1. Osvěžte si prostor rozprašovačem 

Využijte rozprašovač pro vyčištění a osvěžení vzduchu v místnosti před vaší praxí. Můžete ho využít i před spaním na polštář nebo při rýmě na kapesník.

Směs do rozprašovače na podporu dýchání a imunity (množství do 30 ml lahvičky)

 • 20 kapek EO eukalyptus
 • 10 kapek EO tymián
 • 10 kapek EO šalvěj lékařská
 • 10 kapky EO rozmarýn

Nachystejte si lahvičku s rozprašovačem, nakapejte do ní esenciální oleje. Pokud je všechny nemáte k dispozici, klidně některý vynechejte. Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě, ale v tucích nebo v alkoholu. Doplňte alkoholem, například vodkou. Před použitím důkladně protřepejte.

Tato směs dezinfikuje, má imunostimulující účinky a podporuje naše hluboké a správné dýchání. 

 1. Namíchejte si svůj vlastní aromaterapeutický parfém

Aby byl parfém správně vyvážený, měl by obsahovat tři druhy vůní: bázi, srdce a hlavu. Báze jsou nízko položené, stabilní, dřevité a kořeněné, až unisexové vůně. Příkladem báze je pačuli nebo hřebíček. Srdce jsou střední tóny, často květinové nebo bylinné, například růže nebo levandule. Hlava jsou vyšší a svěží vůně, které rychle vyprchají, jako třeba citrusy.

Na složení a recepturu vašeho osobního parfému si můžete přijít třeba na workshopu aromaterapie. 

O autorce článku

Lenka Prokešová je lektorkou jógy a věnuje se také aromaterapii pro zpříjemnění a podporu jógové praxe. Aktuálně si užívá rodičovské dovolené s dcerou. Ve své jógové praxi se zaměřuje na jemnější styly a mindfulness. Vychází z indické hatha jógy, miluje jin jógu a objevuje kouzla fasciální jógy. Kromě jógy a aromaterapie se účastní výcviku v somatickém koučování.

|
Zpět nahoru
crossmenuchevron-up