Položka

5 jógových tipů, jak lépe spát

Jóga není jen o fyzické aktivitě, ale také o spojení těla, mysli a ducha. Jógové techniky nám mohou pomoci účinnou cestou zlepšit kvalitu spánku a regenerovat naši mysl i tělo. Pokud se i vy potýkáte se spánkovými problémy či máte problém večer usnout, nebojte se vyzkoušet následující tipy.

Tip 1: Dechová cvičení

Prvním krokem k lepšímu spánku je dech. Po náročném dni se často stává, že nám hlava plná myšlenek nedovolí usnout. Právě zde může jóga výrazně pomoci. S pomocí pránájámy (dechové techniky) můžete zklidnit mysl, uvolnit napětí a připravit tělo na odpočinek.

Vhodná jsou dechová cvičení, jako je Nádí šódhana (dech prováděný střídavě skrz nosní dírky) nebo Dech udždžají (dýchání skrz zúženou hlasivkovou štěrbinu). Oba mohou pomoci zklidnit mysl a usnadnit usínání. Dechová cvičení jsou navíc skvělou přípravou na meditační cvičení.

Kontraindikace: Dech udždžají není vhodné praktikovat v průběhu těhotenství.

Tip 2: Večerní jóga pro uvolnění těla

Druhým tipem je klidná večerní praxe jógy pro uvolnění těla. Vhodně zvolená jógová sestava před spaním může pomoci uvolnit svaly, snížit stres a napomoci lepšímu spánku. Doporučuji se naučit alespoň několik základních ásan vhodných pro zklidnění těla a mysli.

Bálásana (pozice dítěte), Supta Baddha Konasana (pozice blaženosti), Sarvangásana (pozice svíčky) nebo Viparita Karani (kdy máme nohy nahoru opřené o zeď), Páščimottanásana (pozice kleští) mohou pomoci uvolnit napětí z těla, zklidnit mysl a usnadnit usínání.

V Yoga Place nabízíme večerní lekce, které vám pomohou relaxovat a připravit tělo na odpočinek. Stačí si vybrat v našem rozvrhu.

Tip 3: Meditace

Při meditaci otevíráme okna své mysli jasnějšímu vědomí. Nenechte se ale zmást, meditace nutně nemusí znamenat, že se vám přestanou honit hlavou veškeré myšlenky. To se často nepovede ani nejzkušenějším jogínům. Je důležité umět přijmout stav vaší mysli takový, jaký v dané chvíli je. A nezapomenout si to užít. Prostor můžete předem pročistit vykuřovadly či vonnou tyčinkou.

Pro meditaci zvolte pohodlnou polohu v sedě, zavřete oči a obraťte pozornost dovnitř. Dejte si záležet na pocitu uzemnění skrze sedací kosti a snažte se sedět s rovnými zády. Vnímejte své tělo a dech. Pokud něco vaši pozornost vyruší, navraťte ji opět k vašemu dechu, který se snažte prodlužovat.

Meditace může být skvělým způsobem, jak uzavřít den a připravit se na noční odpočinek.

Tip 4: Kvalitní spánek začíná již přes den

Jedním z důležitých aspektů zlepšení spánku je také udržování pravidelného denního režimu. I v jógových textech se můžete dočíst o vědomém životním stylu a disciplíně. Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den, abyste pomohli nastavit vašemu tělu přirozený biologický rytmus (cirkadiánní rytmus).

Strava hraje v našem spánku neméně důležitou roli. Jóga nás učí o výživě a vědomém stravování. Dbejte na to, abyste večer měli lehkou večeři a dejte svému tělu čas na trávení před spaním. Snažte se vyhýbat těžkým jídlům a alkoholu minimálně 2–3 hodiny před spaním. Nedoporučuje se také konzumovat kofein v pozdní odpoledních hodinách, o večerních nemluvě.

Tip 5: Prostředí pro spánek

Posledním tipem je věnovat pozornost prostředí, kde usínáte. Pohodlná postel, kvalitní povlečení a tiché, temné a chladné prostředí mohou udělat zázraky pro váš spánek. Jóga nás učí o vědomém vnímání prostředí a péči o naše tělo, nezapomínejte proto i na tyto detaily a udělejte si z vaší ložnice místo určené primárně ke spánku.

Používejte v ložnici před spaním už pouze tlumené světlo, zapalte si svíčku či vonnou tyčinku (vhodná jsou vůně jako je levandule či Palo Santo) a nalaďte se na vlnu spánku, která vás čeká.

Věřím, že vám tyto tipy pomohou dosáhnout lepšího spánku. Jóga je cestou ke zdravému tělu a mysli, a to zahrnuje i zdravý spánek. A pokud si chcete vyzkoušet některé techniky pod vedením lektora, přijďte na lekce Jógy pro lepší spánek, které se konají každý čtvrtek 19:35 v Měsíčním sále v Yoga Place. A kdo by chtěl porozumět problematice spánku hlouběji, může přijít na můj workshop. Termíny najdete na mém Instagramu nebo webu Yoga Place.

Pro více užitečných jógových tipů sledujte můj IG: @yogamatka.mia

Závěrem je třeba upozornit, že spánkové problémy mohou mít mnoho příčin a je třeba je řešit vždy individuálně s odborníky. Výše zmíněné jógové tipy nemusí být vhodné pro některé druhy problémů se spánkem, berte je prosím jako inspiraci, nikoliv směrodatné doporučení vhodné pro každého.

Přeji vám klidný a ničím nerušený spánek každou noc! Namasté

Míša

|
Zpět nahoru
crossmenuchevron-up