Položka

1. jarní detoxikace - lymfa a její pohyb

Lymfatické poruchy se ve světě rozšířily z důvodu zhoršující se kvality stravy, která je plná chemikálií a umělých přísad. Jako játra čistí žilní krev, která se vrací k srdci, tak slezina působí jako detoxikační orgán pro lymfatický systém.

Něco málo ke slezině

Ta je úzce spjatá především s našimi emocemi. Co se týká poruch funkcí sleziny, jedná se o její překrvení. Určitými dechovými technikami, které připojujeme k ásanám - vydechnutí při přitažení levé nohy k břichu, jsme schopni ze sleziny vymáčknout přebytečnou krev. Při pravidelné praxi tak můžeme udržovat naši slezinu zdravou.

Lymfa je čistá bezbarvá tekutina, velmi se podobající krvi, jen je průzračná. Účelem lymfatického systému je navrátit tekutinu z tkání těla zpět k srdci. Jednoduchým cvičením si tak můžeme pročistit hlavní cévy lymfatického systému těla.

Cvičení a strava

Podle výzkumu žlázového systému, je cvičení těsně před jídlem (max. 30min předem) velmi dobré pro tonizaci slinivky, jater, žlučníku, sleziny a slepého střeva. Můžeme tedy zařadit (včetně ásan) rychlou chůzi, plavání nebo jízdu na kole. Po cvičení bychom měli pít džus z rajských jablíček nebo jakýkoliv zeleninový džus (kyselá či kyselinotvorná potrava). Až poté přidáme hlavní jídlo, které by nemělo být smažené. Máte-li nějaké trávicí problémy, zkuste si dopřát více odpočinku a relaxace.

A nyní již k praktické části

Ucpané lymfatické žlázy mohou způsobit chronickou únavu, přibírání na váze, trávicí potíže, časté bolesti hlavy, nepřítomnost potu a další. Pojďme se tedy podívat na pár jednoduchých cviků, díky kterým si můžeme náš lymfatický systém udržet v rovnováze:

1. Vleže na zádech začněte velmi hluboce dýchat a protáhněte se pažemi nad hlavu jako ráno po probuzení. Potom napněte nohy, přetočte se na bok a napínejte tělo. Poté se pojďte přetočit na druhý bok a protahujte páteř. Vnímejte pocity v zádech i v páteři a prociťujte zkruty těla.

2. Vlehu na břiše spojte paže za hlavou a provádějte zkruty trupu ze strany na stranu, rotaci nohou ze strany na stranu a nakonec se snažte co nejvíce zvedat trup v souladu s dechem.

3. Posaďte se s nohama volně nataženýma před sebe. Spojte ruce za hlavou, lokty od sebe a otáčejte trup ze strany na stranu, dopředu i dozadu. Pro prokrvení lymfatických uzlin ve slabinách, zvedněte mírně pokrčené nohy od podložky a rotujte jimi.

Jarní detoxikace - lymfa a její pohyb

Další ásany pro naši lymfu:

gómukha ásana - pozice krávy, garuda ásana - stojná pozice orla, různé varianty zkříženého sedu, předklonové pozice ve zkříženém sedu.

Za mě, co se týká lymfy je nejdůležitější pravidelný pitný režim, pohyb a dostatek spánku:) Pro více typů na cviky zaměřené na detoxikaci těla, sledujte můj IG: Duhovajoga_brno.

Přečtěte si i naše ostatní články, dostanete se na ně kliknutím ZDE.

|
Zpět nahoru
crossmenuchevron-up